audi_laternad.jpg

Uue põlvkonna Audi A7 Sportback esindab Ingolstadti luksusautode progressiivset disainikeelt. Säravaks näiteks sellest on tulede disain.

Kuidas anda moodsa auto keerukatele digitaaltehnoloogiatele äratuntav nägu? Kuidas saaks Audi A7 Sportback tõestada, et tema silmapaistev protsessoritehnoloogia on viinud sõidumugavuse ja turvalisuse täiesti uude dimensiooni – või vähemalt automaatjuhtimise uuele tasemele? Iga kohtumine uue Audi Gran Turismoga on valgustav selle sõna kõige otsesemas mõttes. Audi A7 Sportbacki tuled edastavad digitaalset sõnumit.

“Päevasõidutulede disaini, segmenteerimise ja sellest tuleneva valguse ja varjude mängu abil lõime analoogi kahendsüsteemi nullide ja ühtede jadale,” ütleb Audi tulededisainer Konrad Tröger. “Me anname digitaaltehnoloogiale füüsilise kuju ja loome digitaalse esteetika jaoks keele.”
a7-LED-tuled.gif
Ent Audi A7 Sportbacki elektroonilises ajus peituv keerukas tehnoloogia on midagi enamat kui lihtsalt üks tulededisaini poolt kajastatav ja vormitav aspekt. Uues Audi A7 Sportbackis on valgus ise digitaalne ja elektrooniliselt juhitav. Tulededisainerid kasutasid neid omadusi, et laiendada arusaama autost tervikuna. “On enesestmõistetav, et tuled rõhutavad auto üldist progressiivset iseloomu. Vormika kerekujuga sümbiootilist sidet omavate tulede fokuseeritud pilk rõhutab auto dünaamilist välimust, eelkõige esiosas. Valgustuselementide paigutus tuleneb kerekujust ning tõstab toonuses ja musklis keredisaini esile,’’ selgitab Tröger. Üle terve tagaosa jooksev tulederiba muudab auto teel silmatorkavaks ning võimaldab sportlikult madalal õlajoonel tagaosas jätkuda. Nõnda määratletakse Audi A7 Sportback kui arvestatav tegija Audi luksusautode klassis. Eriti pimedas, kui auto rabav väline kuju vähem nähtav on, edastab eksimatult äratuntav tuledesignatuur selge sõnumi, et tegemist on läbi pimeduse sööstva Audi GranTurismoga.
Audi_A7_valgusanimatsioon_OLED.gif
Esmakordselt kasutatavad digitaal-dünaamilised valgussignatuurid on täiendavaks tipphetkeks. “Esimene mulje on väga oluline nii inimeste kui ka autode puhul,” ütleb Audi tulededisaini eest vastutav César Muntada. “Seepärast tervitab Audi A7 Sportbacki juhti kohe pärast lukustuse avamist tulede digitaalne ’’ärkamine’’. See emotsionaalne valgusanimatsioon peegeldab auto originaalset karakterit.” Auto lukustumisel toimub teistsugune dioodide tants. Unikaalsete, ent selgelt Audi geene väljendavate valgussignatuuridega annab Audi igale mudelile individuaalse märgistuse. Ja nüüd on need märgistused dünaamilise kuju võtnud. “Iseloomuliku valgusmänguga uste lukustamisel ja uuesti avamisel rõhutab Audi A7 oma dünaamilisust. Tegemist on unikaalse lahendusega, tänu millele saab tuledemängust üks Audi autode funktsioone.”

Audi A7 Sportbacki progressiivset iseloomu väljendab mitte ainult tulede disain, vaid ka nende taga olev tehnoloogia. Tippmudelite varustusse kuuluvad horisontaalse jaotusega Audi HD Matrix LED esilaternad koos lasertehnoloogiaga. Kõik tuledefunktsioonid töötavad digitaalselt, seega saab igat päevasõidutulede segmenti eraldi aktiveerida, pakkudes erinevaid efekte nagu näiteks hästi tuntud dünaamiline (nn pühkiv) suunatuli.
A7_kontuurvalgustus_salongivalgustus.jpeg
Tuledekontseptsioon jätkub sisemuses, kus valgus rõhutab ja järgib täpselt sisekujunduse jooni ja kontuure.
Arvukad valgustuselemendid tõstavad esile salongi selget disaini. Lisavarustusse kuuluv rikkalik meeleoluvalgustus loob avara ja rõõmsa mulje. Uue A7 Sportbackiga pakutakse kaht salongivalgustuse varianti – kontuurvalgustuse ja kontuur- meeleoluvalgustuse paketti. Mõlemad paketid rõhutavad vaevuhoomatavalt ruumi, mahtu ja materjale. Meeleoluvalgustus armatuurlaual ja keskkonsoolil justkui hoiaks massiivset salongi üleval. Ustel võimendab valgustus avarustunnet. “Täpselt paigutatud valgustuselemendid järgivad salongiarhitektuuri, andes sellele dünaamilise väljendusrikkuse ja tõstes esile interjööri kontseptsiooni,” ütleb Tröger. Kontuurvalgustust saab individuaalselt kohandada – juhil on võimalus valida 30 erineva valgustusstsenaariumi hulgast.

“Audi on olnud tulede disaini ja tehnoloogia vallas juba aastaid teenäitajaks,” ütleb Muntada, kirjeldades just seda Audi trumpi, mida demonstreerib suurepäraselt ka Audi A7 Sportback. “Me kasutame valgust, et edastada oma erilist ja progressiivset disainisõnumit ning suunduda uutele radadele oma disainikontseptsioone ja tehnoloogiat arendades. Ma julgeksin isegi öelda, et Audi – see on valgus!’’