Kristjan Järvi: “Kui midagi teha, siis suurejooneliselt – suure visiooniga, läbimõeldud plaaniga.”
Just selliste sõnadega alustab Kristjan Järvi oma juttu, kui saame kokku, et rääkida mai lõpus Tallinnas toimuvast festivalist “Practical Spirituality”, mis paneb punkti ERSO 91. hooajale. Aga kindlasti mitte Kristjan Järvi ja ERSO koostööle, sest õhus tundub olevat ideid, mille taga kumab pikem perspektiiv. “Orkester ei ole lihtsalt mingi vahend, et esitada juba olemasolevat repertuaari. Pole mõtet teha seda, mida teevad ka kõik teised orkestrid. ERSO ei peaks olema vaid üks neist ajast ja arust nähtustest, mis eksisteerivad ka kõigis muudes riikides. Need, mida hoitakse elus pelgalt kohusetundest. Kui me kutsume ERSO-t Eesti rahvusorkestriks, siis see peakski esindama rahvast, kellel on oma riik. Oma riik, see tähendab, et sul on oma kultuur, oma juured – ja need on täiesti erinevad teiste rahvuste kultuurist ja juurtest.”
Kristjan Järvi idee on, et riigi esindusorkester peaks olema ühiskonnas üks võimas eestvedaja. “Orkester ei
saa olla lihtsalt nõuete täitja. Nagu ese, nagu diivan, mille peal inimesed istuvad. See peab olema niisugune, mis panustab, loob, annab lootust… Praegu me orkestri olemust sellisena ei näe. Ma ei räägi Eestist, ma räägin sellest,
mis toimub kogu maailmas. Üle maailma on orkestritest kujunenud justkui prestiižiklubid. Eesti on väike, edumeelne ja innovatiivne riik, paljudes asjades teistest ees. Tahaksin ehitada ühe väikese mootori, mis võib-olla ükskord muutub suureks tehaseks. Tahan võtta klassikalise orkestriinstitutsiooni ja teha sellest ühe väga võimsa eestvedaja ühiskonnas. Ja sellisena võiks ERSO olla eeskujuks paljudele maailma orkestritele.”